4 Ağustos 2010 Çarşamba

BENCE BAZI İNSANLAR VE BOK BÖCEKLERİ ARASINDAKİ BENZERLİK...

(Yazıda bu kelimeyi kullanmak zorunda kullandığım için özür dilerim)
Öncelikle şunu söylemek istiyorumki bu yazıyı birilerini düşünerek yazmadım, tüm hayatımı ve hayatı düşünürken çok genel bir düşünce halinde gelişti. Ve yazıma şöyle başlamak istiyorum; bir bok(tezek) böceğine, ne yapıyorsun sen, bokla yaşanır bu kadarda bok taşımaya uğraşılırmı diyebilirmisiniz?? Diyemezsiniz çünkü düşünecek olursak bu bok onun için nimettir öyle değilmi?

İşte bana göre benzerlikte burda başlıyor, bir çok insan bok taşıyor ve onu nimet sanıyor. Bir hayvanı bunu için suçlayamazsınız, ama insanı? Bence insanıda suçlamayalım sadece bırakalım nimetiyle yaşasın! Yaradan dünyayı oluştururken bu hayvancığa bu düşmüş ne yapsa etse değişebilir bunun farkında olabilirmi? Peki ya insan??
Bir arı çiçekten çiçeğe müthiş güzelliklerde dolaşır özünü taşırken, bu böcekde boklarla uğraşıyor. İnsanlarda biraz öyle değilmi? Kimileri güzel bir yaradılışa sahip, akıl mantık irade sahibi ve bunu kendi insanlığını ve dünyayı güzelleştirmekte kullanıyor, kimileri tam aksi..bok böceği gibi boka nimet diyor, onunla ve onun yolunda yaşıyor.

Şu uzay ve internet çağında artık cahillik asla mazur görülecek birşey değil bence! Her güzellik, her doğru, iyi olan şeyler, ve çirkin, yanlış, kötü olan şeyler bu kadar göz önünde yaşanır ve tartışılıyorken..bundan sonrası sadece ve sadece tercih oluyor ve işte o da herşeyi belirleyen oluyor.

Bu bok böceğini düşünürken ilk aklıma gelen şey şu imralıda bebek katili pislik, ve en az onu seven 1milyon insan aklıma geldi..sizcede güzel bir örnek değilmi bu?? Bir pisliğe nasıl itibar edebilir aklı başında bir insan?

Şu resimdeki bok böceğini bir süre seyrettim, hafif yokuş yukarı olan bir yerde uğraşıyordu, 4-5 defa geriye tekerlense bile nimetini bırakmadı başta, sonra baktı olmuyor bıraktı gitti.. Bu böcek uçabilen bir böcek yani yukarıya çıkıp koşullara baksa boşuna uğraşmayacak, peki bunu göremediği yapamadığı için aptal diyebilirmiyiz böceğe? Ya insana?? Bazı insanların bu bok böceği kadar düşüncesiz(!) olması ilginç ve acı öyle değilmi?

13 yorum:

Aynur (Küçük Hala) dedi ki...

bağlantı çok yerinde olmuş
kutlarım...

Sazan dedi ki...

Neden kırılıyoruz bu kadar?

Haddinden fazla değer verdiğimiz için mi?

Benzetme isabetli ama sonuca ulaştık mı?

Ulaşmadıysak ve devam edeceksek aynı düzende oynamaya, olmaya, oldurulmaya, saptamamızı cebimizde mi taşıyacağız hep?


Derin mevzuular üstad...

İyi olun en kısa zamanda, iyi haberler verin inşallah...

MAVİ TUTKU dedi ki...

Aynur(Küçük Hala); Teşekkür ederim, bir gün bu resme bakarken böyle bir çağrışım yaptı hayatın içinde gördüğüm bazı şeyler.

MAVİ TUTKU dedi ki...

Sıradan Bir Sazan; Çok fazla değer verdiğimiz için, çok büyük hayal kırıklığına uğradığımız için olabilir. İnsanlardan güzelliklerden umutlanıp, yıkılıp yakıldığımız içinde olabilir.

Bunların dışında yazım hayatın içide bu kadar bariz çirkinliklerin nasıl yaşanıp benimsendiğini düşünürken oluşan birşey.

Benzetme doğru bencede, fakat sonuca ulaşmak nasıl olabilir? Bunu görmek ve buna göre tedbirli olmak belki, en azından bundan sonra bu gerçeğin değişmediğini bilmek, boş yere umutlanmamak da birşey değilmi?

Derin mevzular haklısınız, ve aslında sıkıcıda aynı zamanda biliyorum, yakında daha güzel şeyler yazmaya çalışacağım, bu konuda blogumla kendimle dertleşmek istediğim bir konuydu.

Teşekkür ederim..olacağım.

Benhurum dedi ki...

O böceğin dışkı ile münasebetinde önemli bir amaç var en azından "yumurtalarını minik yavrulara dönüşebilmesi için bu dışkıdan yaptığı kürenin içine aşıladıktan sonra da bu küreyi başı hep doğuya dönük olarak, arka ayaklarıyla yuvasına itip gömmek" Peki ya insanların pisliğe bir nimet gibi sarılmasının!!!
Çok doğru bir noktaya parmak basmışsınız Mesut bey. Güzel paylaşım. Sevgiler...

MAVİ TUTKU dedi ki...

Benhurum; Kesinlikle haklısınız, önemli bir amaç var ve bu amaç için kendi insiyatifi hiç yok!

Şu böcek bir bok böceği ama doğaya öyle faydali ki. Avusturalya kıtasında çok fazla hayvancılık yapıldığı için ovaları meraları tezekle doluyormuş, özel olarak bu böceği kıtaya götürüp orda çoğaltıyor ve doğaya salıyorlarmış tonlarca tezeği yok etmesi için, üstelik bunları toprağa gömdükleri içinde ayrıca faydaları var.

Ya insan versiyonunun?
Teşekkür ederim.. Sevgiler selamlar..

Adsız dedi ki...

elinize sağlık. iyi bir konuya parmak basmışsınız.

Hatsumomo dedi ki...

İmralıdaki bok böceği mevzuunda yorum yapayım bende :=)
Evet tabir uygun bencede,lakin birde madalyonun öbür yüzü var.
Şimdi o böcüğü seven 1 milyon insanında kandırılmış,kullanılmış insanlar olarak görüyorum ve bunda bügüne kadar olan hükümetlerin (özelliklede Özal'ın ) kabahatlari yok mudur ?
Bugüne kadar yapılan siyastte ABD ve AB ülkelerinin bu insanları nasıl kullandığını biliyoruz.
Pkk ya silah sağladıklarınıda,bir takım hükümetlerin terör olayları sayesinde örtülü ödenek adı altında
cukkaladıkları paracıklarıda.
Biz aklı başında insanlar tarafından yönetilmediğimiz sürece bu bok böceklerinin biri gider,biri gelir.
Ve kullanılacak insan kitlesi daima vadır ve olacaktır.
Sorunun kaynağına kimse elini sokmuyor malesef.
Evet pkk ve yandaşlarından nefret ettiğim kadar ,bu duruma getiren siyasetcilerimizde kınıyorum.
Ve tepkisiz benmerkezci insanlarımızıda.
Çok uzatmışım yahu :=)

Adsız dedi ki...

Diyar
Bilmem ben oyle dusnmuyorum aslinda bok bocekleri basta cok igrenc olabilirler ama yararli bir seyler yapiyorlar en azindan insanlarin midesini bulandiracak ortalikda pislik birakmiyorlar,
sanki bu is icin gorevlendirilmisler suna benzetebilirz-iz kanalizasyon yada lagim iscileri gibi onlarda riziklari icin calisiyorlar sonucda insanlar icin birseyler yapiyorlar ama imrali'da yatan yaratik bence bir bok bocegi kadar olamaz onu bu bocekle karsilastirmak bence bu bocege hakaret olur.
saygilarimla

YeMeK vAkTi dedi ki...

Harika bir benzetme ama bok böceğine hakaret olur o insanların ona benzetilmesi bence!

Unknown dedi ki...

Güzel bir benzetme :)Ama o insanlar da tutundukları değersiz şeyi bence bokböceği yaşamı için gerekli görüyorlar sanırım.

müfred dedi ki...

Hiçbir şey boşuna yaratılmamıştır. Onun da bize anlatmak istediği pek çok şey olsa gerek. Bakın! Size de ne kadar çok şey düşündürmüş. Buna bağlı olarak siz de bizim düşünmemize vesile oldunuz.

Adsız dedi ki...

Merhabalar Mavi Tutku,

Bu dünyaya gelen her canlı nafakası için didinir durur, buna tabi mayıs böcekleri de dahildir. Karıncaları bir düşünün. Her canlı nafakasını temin etmek için nasıl mücadele veriyor.

Mayıs böceği ile arıyı karşılaştırdığınızda; biz insanlara göre biri polen ile diğeri de hayvan artığı ile uğraşıyor. Bu onların fıtratı gereği uğraştıkları alanlar. Cenab-ı Allah insanlara bu iki yolu birden bahşetmiş ve iyi ve güzeli de ayırt etmiş, dileyen mayısla uğraşır, dileyen polen ile, bu da insanın mayasına kalmış.

Bu güzel paylaşımın için çok teşekkürler. Kalemine ve yüreğine sağlık ve mutluluklar dilerken, hep iyi ve güzel şeylerle uğraşan insanlarla karşılaşmak umuduyla, hoşçakalın.